Kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihi nasıl öğrenilir?

Kullanılan ürünler daha ağırlıklı kimyasal içerikli oldukları için, kullanan kişiler bu ürünler noktasında fazlaca seçici olmaktadırlar. Örneğin, bir krem alınacaksa, çok basit bir şey olsa bile gayri ihtiyari daha fazla bilinen marka ya da markalara ait ürünler arasından seçmekteyiz. 

Ancak bunların yanında, elde edilen ürünlerin tabii ki kullanım ömürleri, son kullanma tarihleri de çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bu gibi durumlarda aslında ‘bu krem benim cildime iyi gelmedi’ gibi cümlelerin sebebi ürünün son kullanma tarihinin ya da raf ömrünün geçmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Şimdi, son kullanma tarihi görünmeyen ya da kutusu kaybolmuş kozmetik ürünlerinin üretim tarihlerini ve son kullanma tarihlerini nasıl bulabileceğimizi görelim.

Öncelikle 2 adet ürünü ele alarak örnek verelim. Bu ürünlerden bir tanesi raf ömrü geçmemiş bir krem diğeri ise raf ömrü geçmiş olan bir yüz temizleme sütü.

Yukarda gördüğünüz ürünlerden soldaki ömrü geçmiş olan sağdaki ise hala kullanılabilir olan kremlerdir. 

Bu ürünlerin raf ömürlerini geçip geçmediğini öğrenmek için kullanılan bir kod vardır. Bu koda ‘Batch Code’ ismi verilir. Bu kod ürünlere üretim esnasında basılır ve ürünün ne zaman üretildiği, ürünün sahte olup olmadığı gibi bilgilerin elde edilesini sağlar. Bu sayede normalde kozetik ürünler üzerinde bulunan, açıldıktan sonraki kullanım ömrü gibi ifadelerin yanında kullanıp kullanmama konusunda daha net bilgiler verecek olan batch code ile de üretim tarihini öğrenebilirsiniz.

Batch Code nasıl bulunur?

Batch Code ürünlerin üzerinde bulunan ve tarihsel ifadelerden görüntü olarak ayırt edebileceğimiz, 5-10 karakter uzunluğunda olan ve içerisine harf de barındıran kodlardır. Bu şekilde kontrol ettiğimiz zaman ürünlerin batch code’larına erişmiş olabiliriz.

Örneğin yukardaki görsellerden soldaki görsel’in ürün üzerindeki Batch Code’ : LOT1240L0050, burada bize yarayan kısmı ise : 1240L kısmıdır. Bilgileri aşağıdaki görsellerde iki ürün için de girdiğimizi görebilirsiniz.

Görsellerden de görüldüğü gibi ürünlerden ilk ürünümüzün ömrü bitmiştir ancak sağ görseldeki kremimiz halâ kullanılabilir.

Aynı şekilde diğer sitede de kontrollerimizi gerçekleştirelim.

Yukardaki görsellerde de gördüğünüz gibi soldaki kullanım ömrü bitmiş olan ürün için ürününüz üretileli 3 yılı geçmiş diyerek uyarı veriyor ve sağdaki krem için 8 ay kadar daha kullanılabilir bilgisini paylaşıyor bizlerle.

Bir önceki yazımız olan Sıcak havalarda 'Salmonella'ya dikkat! başlıklı makalemizde SAĞLIK Haberleri ve salmonella bakterisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir