Bölgeye örnek oldu

Başarının sırrının birlik ve beraberlikte yattığını ifade eden Kooperatif Başkanı Dursun Öztunç, “Başarının sırrı oy kaygısı değil hizmet kaygısı yaşamak. Ortağımızın sıkıntısı varsa elimizden gelen ne varsa yapmaya çalıştık. Bunları yaparak kredi notumuzu eksiden 1. dereceye kadar çıkarmayı başardık” dedi.

Başarının sırrını anlatan Nazilli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Öztunç, “Kooperatiflerde 1., 2. ve 3. grup dediğimiz bir gruplama var. Merkez birliğimiz en fazla 8 gurup halinde yapmamızı söylüyor. 8. grupta olduğunuz zaman kredi verme şansımız yok. 1. gruptaysanız ve iyi yönde giderseniz sürekli orada kalırsınız. Takip oranlarınız yükseldikçe krediniz yükselir. Biz göreve geldiğimiz de 8. gruptaydık. Şuan iyi konumdayız. Bir yıla yakındır ikinci gruptayız” dedi.

“Esnafımız büyük sıkıntı yaşıyor”

Esnafın büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden Öztunç,”Esnafta sıkıntı var. Herkeste ‘kırmızı kalem dediğimiz’ durum var. Bankalar bu durumdakilere kredi vermiyor. Kooperatif olarak gurubunuz ne kadar aşağıda olursa kredi hedefinize ve ortağınızın puan durumuna katkıda bulunuyorsunuz. 1’e inmesiyle beraber ortağınıza katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Bunları yaparken para dağıtmak çok kolay. Önemli olan toplaması. Esnafa faydalı olmak için verdiğiniz parayı toplamak zorundasınız. Dağıttıklarınızı toplayamazsın tekrar para istemek zor oluyor ve diğer esnaf arkadaşlara destek vermek zorlaşıyor. Biz bir aileyiz, aile fertleri arasında ufak tefek sıkıntılar yaşanıyor. Ama bunlar bizi çok etkilemedi. Bunu birebir diyaloglarla aştık. Personel eğitimlerimiz oluyor. Seminerler oluyor. Verdiğinizi almak çok önemli. ‘Acaba diğer dönem tekrar seçilir miyim’ korkusuyla yaşamak değil. Bir daha ki ‘oy verirler mi, kazanır mıyız?’ düşüncesiyle hareket etmiyoruz. İnsanlar artık yapılanı görüyor. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Kimseyi hiçbir zaman mağdur etmedik” diye konuştu.

“Kredi verirken dikkat etmek zorundayız”

Kredi verirken dikkatli davrandıklarını ifade eden Öztunç, “Her verdiğimizi kendi bedenimizden veriyormuşuz gibi veriyoruz. 100 kişi müracaat etmişse 98’ine kesin veriyoruz. 2 kişiye vermemizin sebebi de ortağımızın kendi sıkıntıları. Hiçbir dosyayı bu güne kadar reddetmedik. Bütün dosyalar bizim yanımızda değerleridir. Kredi gizlilik esaslıdır. Bu bilgileri kimseyle paylaşmıyoruz. Bazı kredi veremediğimiz esnaflara da üzülüyoruz. Kredilerle ilgili gerekli şartları kazanan herkese kredi kullandırdık. Şuanda parasal boyutta sıkıntımız yok. Dosyalarımız gayet hızlı ilerliyor. Bir günde kredi onaylanıyor. En geç 3 gün içinde onaylanıyor. Bu konularda bankalar çok yardımcı oluyor. Hedefimiz maziyle uğraşmak değil, esnafımızın geleceğini planlamak. Merkez birliğimizin vereceği kararla limitlerimiz artabilir. Uygulama başladığında bunun duyurusu yapılır. Krediyi verirken meslek gruplarını da göz önüne alıyoruz. Üye olmazsa kooperatif olmaz. Üyenin ekonomisi düzgün olmazsa kooperatifin ekonomisi düzgün olmaz. Bunlar hep birbirine bağlı. Esnafı iyi tanıyoruz. Kim bizden para alacak, geri dönüşü nasıl olur bunu biliyoruz. Kapımız herkese açık. Nazilli esnafı için elimizden geleni yapmaya hazırız. Nazilli’nin hak ettiği yeri almasını istiyoruz. İnşallah bu da olacak” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Başkan Akın, kamyoncuların sorunlarını dinledi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir