Geleneksel Türk Mezar Taşları Ulusal Sempozyumu Aydın’da yapıldı

Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy’un açılışını yaptığı sempozyuma, Kuşadası Belediyesi meclis üyeleri, kurum temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış programında yaptığı konuşmada Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, Kuşadası’ndaki Osmanlıca mezar taşlarını inceleyerek birçok tarihi bilgiye ulaştıklarını kaydederek mezar taşlarını kütüphanelere benzetti. Bununla beraber mezar taşlarının ülkemizin tarihi ve kültürel mirasları olduğunu dile getiren Ökçesiz, Türklerin hâkim oldukları coğrafyaya vurduğu en önemli mühürlerden birinin de mezar taşları olduğunu vurguladı.

Ökçesiz, sempozyumun yapılabilmesinde büyük katkıları olan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca ve Genel Sekreterz Yrd. Doç. Dr Mustafa Aslan’a teşekkür etti. Üç gün süren ve alanında pek çok bildirinin sunulduğu sempozyum, son gün Kuşadası gezisi ile sona erdi.

Bir önceki yazımız olan Tescil ödüllerini Bakan Zeybekci verdi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir