Bu yağın adını da faydalarını da kimse bilmiyor!

Ghee yağı evde çok kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir yağdır. Ghee yağını hazırlamak için marketten tereyağı almanız yeterli olacaktır. Tabii eğer imkânınız varsa organik olarak yapılan ev yapımı tereyağından da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu yağın sağlığınıza birçok faydası bulunmakta.

İşte ghee yağının sağlığınıza olan faydaları…

Kanserden koruyor

Ghee çok miktarda  linoleik asit içerir. Bu yağ asidi vücudu kanserojen, arter plağı ve şeker hastalığına karşı etkili bir şekilde korur. Bu nedenle, araştırmacılar, ghee’nin kalp krizi ve kardiyolojik hastalıkların önlenmesinde kullanılabileceğini söylüyorlar.

Kolesterolü düşürür

Araştırmalar, ghee’nin hem kanda hem de bağırsaklarda kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir.

Kolon kanserinin gelişmesini engeller
 
Ghee bütirik asit bakımından zengindir.  Bağırsaktaki bakteri, fiberi bütirik asite dönüştürür ve bağırsak duvarlarını korumak için adeta biçilmiş bir kaftandır. 

Dolayısıyla ilerde gelişebilecek olan kolon kanserini de büyük ölçüde engellemeye yardımcı olur.

Ghee yağı nasıl elde edilir?

Ghee yağını hazırlamak için önce çelik bir tencerenin içerisine tereyağını boşaltın. Daha sonra yağı yakmayacak şekilde tencerede 20dk kadar kaynatın.  Bu aşamada üzerinde oluşan köpükleri kevgir yardımıyla temizleyin.

Tencerenin altında kahverengi çözeltiler oluşmaya başladığında yağı ocaktan alın.  Tek bir süzgece temiz bir tülbentle bağlayıp yağı süzün kalan sarı karışımı cam bir kavanozda saklayabilir ihtiyaç halinde yemeklerinizde veya kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bakan Akdağ'dan üniversite hastaneleri açıklaması başlıklı makalemizde SAĞLIK Haberleri ve Sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir