Başkan Özakcan’ın ’Avukatlar Günü’ mesajı

Mesut Özakcan, ’5 Nisan Avukatlar Günü’ nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Özakcan mesajında şu ifadelere yer verdi; Ulu Önder Atatürk’ün öncülüğünde kurulan Türkiye Cumhuriyeti; Dünyada yaşanan değişimlere açık, evrensel değerleri özümseyebilecek yapıda, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı her alanda sürdüren demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Hukuk devleti kavramı adaletin eşit dağıtılması gerektiğini ifade eder. Yargı bağımsızlığı, demokratik ve laik sistemin temel taşlarından biridir. Yargının bağımsız olmasındaki en önemli unsurlardan birisi savunma hakkıdır. Savunma hakkının uygulayıcısı olan avukatlık müessesesi ise çağdaş hukuk siteminin ayrılmaz bir öğesidir. Temel hakların öncelikli olanlarından olan savunma hakkını kullanan avukatlarımız, adaletin sağlanmasında ve toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesinde çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Kamu vicdanının ve adaletin yerine getirilmesi işlevinde ulvi bir görev üstlenen tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü’nü kutluyor, başarı dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bir önceki yazımız olan Mustafa Savaş, 40 yıl sonra ilkokul öğretmeniyle hasret giderdi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir